Dernek Kurma Şartları Nelerdir?

Dernek kurma şartları nelerdir?” Konusunu ele alalım. 18 yaşını doldurmuş her T.C. Vatandaşı dernek kurma, kurulmuş olan bir derneğe üye olma hakkına sahiptir. T.C. Vatandaşı olmayanlar ise Oturma İzin Belgeleri varsa aynı haklardan yararlanabilirler. 16-18 yaş aralığındaki vatandaşlar ise “Çocuk Derneği” kurabilirler.

"Dernek kurma şartları nelerdir?" Konusunu ele alalım. 18 yaşını doldurmuş her T.C. Vatandaşı dernek kurma, kurulmuş olan bir derneğe üye olma hakkına sahiptir.
Dernek kurma

Dernek kurarken önemli olan konular:

Dernek üyeliğinde için sabıka kaydı, icra dosyası, akraba olmak gibi detayların hiçbir önemi yoktur. Kurucu üyelerin en 7 kişi olmaları gerekmektedir. Dernek merkezi olarak sadece dernek faaliyetleri için tahsis edilmiş bir adres göstermek gerekmektedir.

Bu şartlar sağlandığında siviltoplum.gov.tr adresinde indirebileceğiniz evrakları düzenleyip, ilgili mülki amirliğe başvurmanız yeterli olacaktır. Herhangi bir harç, vergi gibi bir ödeme alınmamaktadır.

Sonuç olarak Dernek kurma şartları nelerdir? sorusunun cevabında dernek kuruluşu zor olmasa da bilgi gerektirmektedir. Dernek kuruluş işlemlerinde profesyonel kişilerle çalışarak cezalardan kaçınabilir ayrıca teşviklerden yararlanabilirsiniz.

Dernek nasıl kurulur? yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.